Jeg tænkte om der var nogen der skulle ligge inde med nogle ideer til et mappoint system til PDW.
Det jeg tænker er et tilsvarene system som det der bliver brugt på Falck stationerne i garagen hvor der køre et system som hedder "IHM Garage pc" som er et system der viser meldingen og samtidig et kort hvor adressen automatisk bliver plugget ind med en prik på kortet. Syntes bare det kunne være lidt sjovt med et sådan system. Jeg tænker det burde være muligt nu hvor gps kordinaterne jo ligger i meldingerne, så det vel bare noget med at få dem overført til et kort system.
Ja ved godt det er et gammelt indlæg, men det ville være en fed ting. Jeg har ikke kunne finde nole steder hvor der står noget mere om det. Så håber lige der er en der vil komme på banen :-)
nu behøver jeg det kun på computeren, men det nå da være muligt at lave et program der laver det om, så når man trykker på en knap, så åbner det eks. google maps og viser hvor det er
Oprettet: tor 05. aug 2010, 19:43 Sted: Kalundborg Indlæg: 94
Jeg har, engang, også spurgt om det samme, med hensyn til GPS koordinater, og der var en der meldte ind at han vil prøve at kikke på det, og evt. lave et lille program, men som sagt det er lang tid siden, og han har aldrig meldt tilbage. Men det kunne nu være "sjovt" hvis det var muligt at få det til at virke.
Oprettet: ons 17. jun 2009, 16:10 Sted: aabenraa Indlæg: 295
Omregning mellem formater
Omregning mellem forskellige formater er basalt set et spørgsmål om at gange eller dividere med 60.
De følgende eksempler tager udgangspunkt i koordinaterne til COPENHAGEN CITY
I HDDD° MM.mmm' formattet hedder koordinaterne N 55° 40.464 E 012° 34.685.
Breddegraden er altså N55° 40.464, svarende til:
H = N (nord) DDD er 55 MM er 40 mmm er 464
Skal dette regnes om til DDD.ddddd° skal vi dividere 40.464 med 60, hvilket giver 0.6744. Breddegradden kan dermed skrives som 55.6744°
Skal der i stedet regnes om fra HDDD° MM.mmm' til HDDD° MM' SS" skal vi regne den modsatte vej. Minutdelen af breddegradden er 40.464 - altså 40 minutter og 464/1000 minutter. Et minut består af 60 sekunder , så her skal vi gange 0.464 med 60 - hvilket givet 27.84 eller afrundet til hele sekunder 28. Breddegradden i eksemplet kan dermed skrives som N55° 40' 28" ( HDD° MM' (0.mmm*60)" )
Skal der omregnes om fra HDDD° MM' SS" til HDDD° MM.mmm' skal sekunderne (SS) omregnes til en decimaldel af minutter, dette gøres ved at dele med 60. Altså HDDD° MM+(SS/60)', f.eks: N55° 40' 28" = N55° 40+(28/60)' = N55° 40.467'. Bemærk at .mmm er en mere nøjagtig angivelse end SS (mmm er tusindedele, hvos SS er tressenstyvendedele), derfor vil man ikke altid ende med samme resultat, hvis man regner frem og tilbage. Tager flere decimaler med, vil man få et mere nøjagtigt resultat: N55° 40+(27.84/60)' = N55° 40.464'
Omregning mellem DDD.ddddd° og HDDD° MM' SS" i to omgange via HDDD° MM.mmm' formattet. Altå først DDD.ddddd° til HDDD° MM.mmm' og dernæst HDDD° MM.mmm' til HDDD° MM' SS".
Slet ingen kloge her :-) Der kan lave sådan et lille program, hvor man indsætter det signal der kommer i PDW, som så omregner det og åbner eks. goole map. ??
Er der nogen der kan lave sådan et program, hvor man indsætter gps koden, og programmet så omregner det og man så kan trykke på en knap der så viser adressen i google maps.
Oprettet: ons 17. jun 2009, 16:10 Sted: aabenraa Indlæg: 295
@per > fint nok, men vi er også enige om at den koordinattype der sendes på mange pocsag alarmer ikke forståes af google, ik ?
så under alle omstændigheder skal der konverteres... fordi: citat: Decimalgrader: 41,40338, 2,17403 I Google Maps udtrykkes koordinater som decimalgrader i overensstemmelse med de fleste almindelige geografiske informationssystemer (GIS).
Oprettet: ons 11. jan 2006, 15:35 Sted: Bagsværd Indlæg: 2932
dragen skrev ...
@per > fint nok, men vi er også enige om at den koordinattype der sendes på mange pocsag alarmer ikke forståes af google, ik ?
Formatet forstås af Google Maps, hvis man flytter lidt om på værdierne. Hvis du ser på mit eksempel, så er det fuldstændig samme tal, der indgår i det, som Maps forstår, som der stod i Pocsag-beskeden. Der er ikke omregnet noget.
dragen skrev ...
så under alle omstændigheder skal der konverteres... fordi: citat: Decimalgrader: 41,40338, 2,17403 I Google Maps udtrykkes koordinater som decimalgrader i overensstemmelse med de fleste almindelige geografiske informationssystemer (GIS).
Ja som udgangspunkt anvender Google Maps decimalgrader, men ved søgning forstår det også grader, minutter og sekunder, så det er ikke nødvendigt at omregne til decimalgrader.
Oprettet: ons 17. jun 2009, 16:10 Sted: aabenraa Indlæg: 295
jo per, men nu er det jo ikke en søgning man er ude efter... hvis pocsag meldingen videresendes til mail eller sms, kan du ikke umiddelbart klikke på gps koordinaterne i meldingen og så trække maps. så det er nødvendigt med en automatisk "konvertering" når man f.eks får meldingen på smartphonen som enten sms eller mail og så kan klikke på koordinaterne direkte...
mailen/sms'en ser så sådan ud, hvor der linkes direkte til maps som en tilføjet (konverteret) linje hvor man kan klikke:
Dermed indeholder det udelukkende tal fra den originale Pocsag-besked. Bemærk brugen af + imellem koordinaterne, så undgår man problemer med blanktegn i URL'en.
Oprettet: ons 17. jun 2009, 16:10 Sted: aabenraa Indlæg: 295
det har jeg skam forstået, per... jeg er jo ikke helt idiot ;-))) men stadig: du kan jo ikke klikke direkte på koordinaterne i den rå pocsagmelding, vel ???? og det var det der blev spurgt efter i tråden oprindeligt, mener jeg..
Oprettet: ons 17. jun 2009, 16:10 Sted: aabenraa Indlæg: 295
Per H. Nielsen skrev ...
dragen skrev ...
men stadig: du kan jo ikke klikke direkte på koordinaterne i den rå pocsagmelding, vel ????
Det er korrekt. Der skal laves en omskrivning, men ikke nødvendigvis en omregning til decimalgrader.
nemlig, kald det omskrivning eller konvertering om du vil. OG der skal jo så lige tilføjes en linje med http-googlemapslinket, når pdw sender pocsagmeldingen til mail eller sms, og det var det blev efterlyst i tråden...
og hr fungerer det 100%.. når jeg får en mail eller sms med en pdw-melding, så er der automatisk tilføjet et klikbart link til googlemaps ;-)
Oprettet: tor 05. aug 2010, 19:43 Sted: Kalundborg Indlæg: 94
Hmm, nu fandt jeg da ud af hvad "tekst parser" betød, men ikke hvordan man gør kordinaterne klikbare i telefonen. Har prøvet at ændre nogle indstillinger i Gmail, men det var åbenbart ikke det der skulle til.